Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / SkÃ¥lar 9039407



*

nr 903 9407


Skålar

6 st, silver, längd: 8 cm, höjd: 2 cm


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 juli 2014
kl 18:09:41


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
14/7 23:02:10 1      100 kr
16/7 00:08:48 2      150 kr
16/7 11:22:41 3      400 kr
21/7 19:03:52 2      250 kr
26/7 18:50:38 4      400 kr
26/7 18:50:50 4      Vinnande bud
27/7 12:10:18 3      500 kr



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: silver skålar ädelmetall
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:13
  • 6549 GrötskÃ¥lar
    3 st, tenn, 1700-/1800-tal. Diameter: 20-21, längd..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:40
  • 6750 Matservisdelar
    50 delar ca. Gustavsberg, Röd Fasan, 12 mattallrik..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:25
  • 6180 SkÃ¥lar
    + fat, 7 delar, Kina, nutida. Längd: 19 cm, diamet..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:08
  • 6551 SkÃ¥lar
    + fat, Kina, 7+ 7 delar. Diameter: 11,5-15,5
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:43
  • 6730 SkÃ¥lar
    2 st, Orrefors, Lars Hellsten (f. 1933), Sverige. ..//
    Aktuellt bud: 150 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:17




Ladda ner broschyr